Blog Sayfası

Blog üzerinde çeşitli makaleler yer almaktadır.
10
Eki

Çocuklarla Toplu Katliamlar ve Terör Saldırıları Hakkında Nasıl Konuşulmalı?

Birçok ebeveyn dünyanın her yanında meydana gelen korkunç saldırıların çocuklarını nasıl etkileyeceği konusunda endişeleniyor. Çocukların en çok sorduğu sorular arasında ise “İnsanlar bize neden zarar vermek istiyor?” gibi dokunaklı sorular yer alıyor.

İş çocuklarla konuşma kısmına gelince ailelerde ‘çocuklar tüm gerçekleri öğrenmeli’ ve ‘çocuklar asla bu kötü olayları duymamalı’ gibi iki kutup düşünce ortaya çıkabiliyor. Araştırmalar açık bir şekilde çocukların bu tarz trajedileri öğrenme zamanlarının onların psikolojik sağlıklarını ve davranışlarını büyük oranda etkilediğini gösteriyor.

8 yaş ve altındaki çocuklar yaşadıklarının gerçek olup olmadığını anlamakta zorlanırlar. Televizyondaki korkutucu ve stres dolu görüntüleri anlamlandırmaları oldukça güç olur. Bu yüzden uzmanlar 8 yaş ve daha küçük çocukların bu tarz şiddet olaylarını medyadan görmemelerini tavsiye ediyor. Medyada yer alan bu haberlere maruz kalan çocuklar uzun süreli korku, kaygı, depresyon, kızgınlık ve travma sonrası stres bozukluğu geliştirebiliyorlar.

Bazen küçük çocuklar bu haberleri başka insanlardan duyabilir. Bu yüzden 4 yaş ve üstü çocuklara bu tarz kötü olaylardan sonra konuyla ilgili ne bildiklerini sormak ve çocukların yanlış bilgilerini düzeltmek gerekir. Küçük çocuklar olay fiili olarak bitse dahi olayın hala gerçekleşmeye devam ettiğini, kendilerinin çok yakınında gerçekleştiğini, tanıdıkları insanların yaralandığını, güvende olmalarına rağmen ailelerine bir zarar geldiğini düşünebilirler.

Peki bu süreçte nelere dikkat etmelisiniz?

  • Onlara bu olaylar hakkında ne hissettiklerini sorun, sonrasında ise “Korkman ve üzgün olman çok normal. Ben de öyle hissettim ama iyi olacağımızı biliyorum.” gibi bir cevap iyi gelebilir. Kendi korkunuzu fazla vurgulamayın. Çünkü çocuklar kendi korkularıyla mücadele edebilmek için bizden güvence ve sakinlik bekliyor.
  • En önemli şey çocuklarınıza onları kollayacağınızı ve güvende tutacağınızı hatırlatmanızdır.
  • Olayları anlatırken dünyadaki iyi insan sayısının kötü insan sayısından daha fazla olduğunu söyleyebilirsiniz.
  • Mağdurlara yardım edip acılarını paylaşan, bu tarz olayların olmaması için uğraşan insanlardan bahsedin. Kendi ailenizin nasıl yardımcı olabileceğini anlatın. Örneğin bağış yapmak, yardım etmek için zaman ayırmak, mağdur ailelere mektup göndermek gibi.
  • Onlara bu konu hakkında soruları olup sormadığını sorup onlar ne zaman isterlerse konuşabileceğinizi söyleyin.
  • İnternet bağlantısına ve akıllı telefonlara sahip olan çocuklar olayla ilgili gerektiğinden fazla şey görebilirler. Bu yüzden onlara bu görüntülere maruz kalmanın çok iyi gelmeyeceğini söyleyin.

https://www.psychologytoday.com/blog/protecting-the-children/201607/how-talk-kids-about-mass-shootings-and-attacks

Leave a Reply