Depresyon

18
Eki

Depresyon

Depresyon, duygu durumundaki çöküntü olarak tanımlanabilir. Buna bağlı olarak bedensel olarak da birtakım olumsuz değişimler görülebilir. Depresyon,  anlık bir ruh hali, bir sendrom veya bir hastalık olarak karşımıza çıkabilir. Herkes zaman zaman yaşadığı sıkıntılara bağlı olarak keyifsizlik hissedebilir. Bu durumu başlı başına depresyon olarak tanımlamak yanlıştır. Ancak, bu durum sık sık tekrarlıyor ve uzun bir süre devam ediyorsa, depresyon ihtimalini değerlendirmek gerekebilir.

Depresyon, majör depresif bozukluk, distimik bozukluk, bipolar bozuklukta görülen depresyon ve genel bir tıbbi duruma bağlı depresyon başta olmak farklı alt gruplar içinde değerlendirilmektedir. Ancak en çok karşılaşılan ve tedavi amaçlı başvuruların yapıldığı depresyon tipi majör depresyondur. Yaşanan çöküntünün majör depresyon olarak tanımlanabilmesi için iki hafta süren işlevsellik değişikliğinin yanısıra aşağıdaki belirtilerden en az beş tanesinin bulunması ve en az birinin depresif duygu durum ya da ilgi kaybı ya da zevk alamama olması gerekir:

-Her gün, gün boyu süren depresif duygudurum ( Üzgün, boşlukta hissetme,ağlamaklı görünüm)
-Her gün ve gün boyu süren etkinliklere ilgide azalma, eskisi kadar zevk alamama                    -Önemli derecede kilo kaybı ya da kilo alımı
-Uykusuzluk ya da aşırı uyuma
-Davranışlarda aşırı artma ya da gerileme
-Yorgunluk, bitkinlik ve enerji kaybının olması
-Değersizlik, aşırı ya da ugun olmayan suçluluk duygularının olması
-Düşünceleri yoğunlaştırmada azalma ya da kararsızlık
-Yineleyen ölüm düşünceleri ( İntiharla ilgili)
Ayrıca, bu semptomların başka bir psikolojik rahatsızlığa bağlı olmaması, madde kullanımı ya da genel tıbbi duruma bağlı olarak açıklanamaması gerekmektedir. Buna ek olarak sosyal ilişkiler ve günlük yaşamda bozulma ve işlev kaybına neden olması gerekmektedir.

Nedenleri

Araştırmalar depresyonda genetik yatkınlığın önemli olduğunu göstermektedir. Depresyon teşhisi konulan kişilerin, akrabalarının da depresyon geçirdiği saptanmıştır. Genetik yatkınlığın yanı sıra hayatın belirli dönemlerinde kişiyi olumsuz olarak etkileyen yaşanmışlıklar da depresyon üzerinde önemli rol oynar. Sevilen bir yakının kaybı, kötü bir çocukluk dönemi deneyimleme, maddi sıkıntı, evlilikte yaşanan sorunlar bu yaşanmışlıklardan bazılarıdır. Bunlara ek olarak, mükemmeliyetçi, sıkıntılarını içine atan ve aşırı duygusal kişilerin de depresyona daha yatkın olduğu söylenebilir. Bazı tıbbi durumlarında depresyon riskini arttırdığı görülmektedir (beyin, kalp ve tiroid bezi rahatsızlıkları).

 

Uzm. Klinik Psikolog Aslı Büyükgüngör

 

 

Leave a Reply