DUYU BÜTÜNLEME TERAPİSİ

Duyu Bütünleme, vücudumuzdan ve dış çevreden gelen bilgileri günlük yaşamda kullanmak üzere organize etme işlemidir. Yaptığımız her hareket, yediğimiz her lokma, tuttuğumuz her obje bir uyaran oluşturur. Vücuttan ya da dış dünyadan gelen bu uyaranlar öncelikle duyu organları aracılığı ile alınır. Merkezi sinir sisteminde (beyin ve omurilik) bu bilgiler işlemlenir ve ardından işlemlenen bu bilgilere uygun birer tepki oluşturulur.

Duyu Bütünleme Bozukluğu yaşayan çocuklar farklı duyular aracılığıyla aldıkları bilgileri gerektiği gibi işlemlemekte ve duyular arasında entegrasyon kurmakta güçlük çekmektedirler. Duyu Bütünleme Terapisinin amacı, vücudun belirli bölgelerine belirli uyaranlar vererek, merkezi sinir sistemine duyusal entegrasyonda yardımcı olmaktır.

Duyu Bütünleme Terapisi otizm, yaygın gelişimsel bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öğrenme güçlüğü, konuşma bozuklukları, down sendromu, gelişimsel gerilik, mental retardasyon (zihinsel gerilik), serebral palsi, motor koordinasyon bozuklukları, yürüme ve denge problemleri, hipotoni gibi sorunlarda kullanılan etkili bir terapi yöntemidir.